Atak rozpaczy – Artur Hajzer

 

Wydanie/rok: wydanie II, październik 2012
ISBN 978-83-61968-11-5
Liczba stron: 256 (kolor), oprawa broszurowa
Format: A5

 

Kategoria:

34.90 z VAT

Opis

Barwny światek polskiego himalaizmu z lat 80. XX wieku

Atak rozpaczy to książka, która opisuje barwny światek polskiego himalaizmu w latach 80. XX wieku – okresie największej chwały, gdy nasi wspinacze stanowili ścisłą czołówkę światową, niejednokrotnie wyznaczając nowe trendy. Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki czy Wojtek Kurtyka to tylko niektórzy partnerzy górscy Hajzera opisani w tej książce. Swobodna narracja, pogłębiona analiza trendów w himalaizmie oraz humor autora sprawiają, że książkę tę czyta się jednym tchem.

 

Nasze kontakty z wielkimi miały jednak charakter oficjalny i grzecznościowy. Szczególnie Wojtek Kurtyka zbudował wokół siebie mur: groźna mina, ciemne okulary, walkman i kordon przedstawicielek płci pięknej odgradzały go od otoczenia w sferach wizualnej, akustycznej i fizycznej. Całe dnie przylepiony do plażowego leżaka wsłuchiwał się w ulubiony jazz, eksponując swoje niewątpliwie piękne ciało. Zdaje się, że ta fascynacja jazzem nie była specjalnie na rękę otaczającym go paniom. Taki obraz Wojtka zachowałem w pamięci na kilka następnych lat. Po raz drugi spotkaliśmy się dopiero jako uczestnicy tej samej wyprawy na Manaslu, w 1986 roku.

Rankiem nasz błogi sen został brutalnie przerwany: obudził nas straszliwy łomot. To Rafał w ciężkich butach wbiegał po drewnianych schodach, krzycząc:
– Widziałem ją! Jest niesamowita, wspaniała!
Jego entuzjazm i radość przypominały zdziwienie dziecka, które po raz pierwszy zobaczyło na ulicy Murzyna. Zazdrościłem mu. Nie wpadłem na to, by o świcie, gdy monsunowe mgły jeszcze śpią, popatrzeć ze wznoszącego się nad Namche wzgórza na południową ścianę Lhotse.