Out of stock

Ateista – Andrzej Koraszewski

 

 

ISBN: 978-83-7967-022-2
Ilość stron: 206
Format: 129 x 198 mmOkładka: miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2018

W serii BEZ BOGÓW wydajemy książki, których autorzy analizując religię, związane z nimi instytucje oraz wpływ, jaki światopogląd oparty na wierze odciska na życiu społecznym, prezentują swoje poglądy w świetle faktów historycznych, socjologicznych czy fizycznych, nierzadko sięgając po narzędzia z dziedziny filozofii, logiki i matematyki.

29.90 20.90

Brak w magazynie

Opis

Co oznacza bycie ateistą? Z jakimi wiąże się konsekwencjami ? Dlaczego niektórzy decydują się na życie bez religii?

 

Współczesny dyskurs, w którym narracja dotycząca wiary, religijności i kościoła już dawno straciła nawet ślady neutralności, to teren wyjątkowo delikatny i trudny. Mimo to Autor, z właściwą sobie błyskotliwością i inteligencją, pokazuje, co to znaczy żyć bez bogów i – co najważniejsze – że jest to możliwe. To książka, której nie może przegapić nikt, kto pragnie zachować niezależność nie tylko od instytucji kościoła katolickiego, ale od jakiejkolwiek innej religii.

 

 

Dlaczego jestem ateistą? Prosta odpowiedź – dlatego, że nie znalazłem żadnego boga, może zabrzmieć nieco dwuznacznie i wyglądać na kpinę. Porzuciłem szukanie boga jako nastolatek na rzecz stwierdzenia, że ta hipoteza nie jest mi potrzebna. Nie jest potrzebna do wyjaśnienia praw fizyki ani kosmologii, ani tajemnicy życia i zjawisk przyrodniczych. W czasach przednaukowych idea boga okazała się hipotezą zwodniczą, hamującą rozwój nauki oraz krytycznego myślenia, ideą wzmacniającą skłonność do zabobonów i teorii spiskowych.

Jesteśmy ignorantami, ale religia dostarcza błędnych odpowiedzi o naturze świata, zmieniając naszą ignorancję z czynnika stymulującego, skłaniającego do szukania odpowiedzi, w umysłowe lenistwo i zadowalanie się wyjaśnieniami, które przy bliższym oglądzie okazują się nieodmiennie fałszywe. W krajach rozwiniętych rzadko spotykamy dziś ludzi wierzących, dających wiarę w religijne opisy stworzenia świata. Porzucono teorię geocentryczną, bóg przestał ciskać piorunami, karać za grzechy suszami, powodziami, zarazami i trzęsieniami ziemi, jednak jego słudzy nie przestali straszyć i nadal pozostają znakomitymi producentami nerwic.

 

Możesz lubić także…