Dlaczego wierzymy w boga(-ów) – J. Anderson Thomson Jr. i Clare Aukofer

Przekład: Dariusz Jamrozowicz

Stron: 224

ISBN 978-83-933851-1-9

Format: 13 x 19,5 cm, 

Oprawa: twarda

 

34.90 z VAT

Opis

Krótki przewodnik po nauce o wierze

Niniejsza książka – opisująca ewolucyjne mechanizmy napędowe religijności – sprawiłaby [Darwinowi] wielką radość. […] Kolejno, jeden po drugim, pozostałe elementy religii – wspólnotowe praktyki religijne, posłuszeństwo wobec władzy kapłańskiej, rytuał – zostają odpowiednio zdiagnozowane i potraktowane przez doktora Thomsona. Każda poczyniona przez niego uwaga brzmi prawdziwie i poparta jest rzeczowym stylem i sugestywnymi obrazami. Andy Thomson jest niezwykle elokwentnym wykładowcą i widać to wyraźnie w jego pisarstwie. Tę niewielką, napisaną z nerwem książkę czyta się szybko – ale pozostaje ona w pamięci na długo.

RICHARD DAWKINS, autor Boga urojonego

W swojej nowatorskiej pracy J. Anderson Thomson wraz z Clare Aukofer oferuje zwięzłe, lecz wszechstronne studium na temat, w jaki sposób i dlaczego mózg ludzki generuje wierzenia religijne. Dr Thomson – uznany i ceniony psychiatra znany ze swoich badań nad terroryzmem samobójczym – przeprowadza badanie składników i przyczyn wiary religijnej w taki sam sposób, w jaki każdy naukowiec badałby ruch ciał niebieskich lub ewolucję życia, które są czysto naturalnymi zjawiskami.

Można podziwiać, jak dr Thomson przedstawia dowody z dziedziny psychologii kognitywnej oraz neurobiologii – w sposób przystępny dla każdego czytelnika oraz wyjątkowo przekonujący – prezentując tezę, że bóg(-owie) został/li stworzeni przez człowieka, a nie odwrotnie. Wraz z tą książką dr Thomson stał się jednym z tych autorów, których prace są lekturą obowiązkową, i jednocześnie jednym z wiodących myślicieli w debacie na temat prymatu rozumu i nauki nad przesądami i religią.

 

J. Anderson Thomson, Jr.

(ur. 1948) jest psychiatrą, doktorem medycyny, członkiem wielu amerykańskich i międzynarodowych stowarzyszeń medycznych oraz pracownikiem Uniwersytetu Virginia. Autor wielu prac na temat m.in. rasizmu, zaburzeń osobowości, terroryzmu samobójczego (jako ekspert sądowy), depresji i zespołu stresu pourazowego oraz psychologiczno-biograficznych esejów o Lee Harveyu Oswaldzie i Robercie E. Lee. Współautor książki Facing Bipolar: The Young Adult’s Guide to Dealing With Bipolar Disorder.Swoje obecne zainteresowania badawcze koncentruje wokół obszaru psychologii ewolucyjnej i wykorzystania jej zasad do zrozumienia zagadnień depresji, terroryzmu samobójczego i wierzeń religijnych.  Od 2007 roku dr Thomson jest członkiem zarządu Fundacji Richarda Dawkinsa na Rzecz Rozumu i Nauki (Richard Dawkins Foundation for Reason and Science).

Clare Aukofer jest pisarką i redaktorką literatury medycznej w Charlottesville, Virginia.

Oficjalna strona autora: jandersonthomson.com

 

Poszukiwania odpowiedzi na pytania o naszą ewolucyjną przeszłość są bardziej fascynujące niż rozwiązywanie najbardziej złożonych zagadek kryminalnych. Ta książka to wynik fascynującej podróży, która rozpoczęła sią od pytań o motywy działania religijnych samobójców z 11 września 2001 roku, a zaprowadziła autora do ewolucyjnych początków rodzaju homo. Przystępnie choć bez uproszczeń, bezpośrednio ale bez agresji, autor ukazuje ewolucyjny rodowód religii.

TOMASZ WITKOWSKI, autor Zakazanej psychologii

 

Andy Thomson, wraz z Clare Aukofer, napisał niezwykle zwięzłe wprowadzenie do naszego rosnącego naukowego rozumienia religii. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się, w przeciągu godziny, dlaczego mamy wszelkie powody, aby sądzić, że Bóg jest dziełem człowieka – to jest właśnie ta książka, którą należy przeczytać.

SAM HARRIS, autor książek Koniec wiary, Pejzaż moralny oraz Letter to a Christian Nation

 

Niewielka (niemal kieszonkowa) książka, […] która wzbudzi zainteresowanie zarówno wierzących, jak i niewierzących.

BOOKLIST, czasopismo Stowarzyszenia Bibliotek Amerykańskich (American Library Association) – najstarszej i największej tego typu organizacji na świecie

 

Jako stolarz amator mogę stwierdzić z własnego doświadczenia, że nic nie dorówna narzędziom dobranym do pracy, którą staramy się wykonać. Oto właśnie Andy Thomson i Clare Aukofer zmontowali niesamowicie poręczną skrzynkę z narzędziami dla każdego laika, który chce jaśniej myśleć o – mniej mistycznym, niż zawsze sądziliśmy – pochodzeniu wierzeń religijnych.

AUGUST E. BRUNSMAN IV, dyrektor naczelny Secular Student Alliance

 

Mówiąc po prostu, książka ta oferuje najbardziej frapujące naukowe wyjaśnienie religii, jakie do tej pory przedstawiono. Andy Thomson i Clare Aukofer objaśniają precyzyjnie, jak powstałe na drodze ewolucji mechanizmy psychiki i mózgu łączą siły, by wywołać doznania religijne, oraz pokazują, w jaki sposób przywódcy religijni wykorzystują te mechanizmy, czasem z fatalnymi skutkami. Ta książka jest fascynująca od początku do końca. Znajduje się na samej górze mojej listy „książek najgoręcej polecanych” w 2011 r.

DAVID M. BUSS, autor książki Psychologia ewolucyjna. Jak wytłumaczyć społeczne zachowania człowieka? Najnowsze koncepcje