Przesłanie – Lucjan Ferus

 

ISBN druk: 978-83-7967-167-0

Epub: 978-83-7967-168-7

Mobi: 978-83-7967-169-4

Premiera: wiosna 2021

Kategorie: ,

39.90 z VAT

Opis

Wybór esejów i żartobliwych opowiastek dotyczących wiary, kościoła, religii i kwestii związanych z moralnością autorstwa popularnego autora tekstów publikowanych w portalu racjonalista.pl Lucjana Ferusa, związanego obecnie ze stroną listyznaszegosadu.pl, którego redaktorem naczelnym jest Andrzej Koraszewski.

 

…światopogląd ateistyczny nie bierze się nie wiadomo z czego, np. ze złej woli, z wrodzonego sceptycyzmu czy też z nihilizmu. Zazwyczaj jest to owoc lektur bardzo wielu książek, wieloletnich przemyśleń i analiz zdobywanych informacji, oraz porównywania ich z innymi rodzajami wiedzy o świecie i o nas samych, pod kątem koherencji z odmiennymi – także uznawanymi za prawdę – poglądami. W jaki sposób przekonywałem się o prawdziwości poznawanej wiedzy? Przede wszystkim nigdy nie starałem się chronić swych poglądów przed przeciwstawną im myślą. Nie twierdziłem, że „ta książka nie jest dla mnie” lub „to nie moja bajka”, lecz  „rzucałem się” z ciekawością na każdą publikację, co do której miałem podejrzenie, iż może ona zachwiać moimi areligijnymi poglądami, podważyć je, a nawet obalić.

Uważam podobnie jak włoski filozof i ateista Cesare Vanini, iż „Prawdę można badać ze wszystkich stron, nieustannie sprawdzać, poddawać próbom i ze wszystkich takich prób wyjdzie zwycięsko”.

Lucjan Ferus

 

 

 

Może spodoba się również…