Promocja!

Wielka Gra – Leopold Trepper

 

 

Przekład: Beata Badyńska-Lipowczan
ISBN: 978-83-61050-59-9
Ilość stron: 376
Format: 170x240mm
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2012

29.90 z VAT

Poprzednia najniższa cena: 24.69.

Opis

Autobiografia „Wielkiego Szefa”, genialnego wywiadowcy, twórcy „Czerwonej Orkiestry” – największej i najpotężniejszej  siatki szpiegowskiej działającej w czasie II wojny światowej.

Czerwona Orkiestra (Die Rote Kapelle) to kryptonim siatki szpiegowskiej przekazującej informacje wywiadowi ZSRR, nadany przez hitlerowskie służby wywiadowcze. Orkiestra działała w czasie II wojny światowej na terenach Niemiec, Francji, Belgii i Holandii. Jej twórcą i szefem był polski Żyd Leopold Trepper, pseudonim Otto lub – nazwany tak przez Hitlerowców – Wielki Szef.

Trepper prowadził działania na niezwykle szeroką skalę w całej niemal Europie pod przykrywką kanadyjskiego biznesmena – Adama Miklera. Zadanie to zlecił mu ówczesny szef wywiadu sowieckiego Iwan Bierzin. Organizacja siatki oparta była na powiązanych ze sobą fikcyjnych przedsiębiorstwach handlowych i w 1942 r. była największą tego typu formacją na świecie. Dysponowała wówczas 400 radiostacjami w Europie, a pracowało dla niej kilka tysięcy czynnych agentów – także w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Po wojnie, w Moskwie Wielki Szef „w nagrodę” za swoje zasługi dla ZSRR na dziesięć lat trafił do stalinowskiego więzienia. Nigdy jednak nie żałował poświęcenia swojej młodości dla sprawy. Pragnął, by jego życie komunisty i rewolucjonisty było dla ludzi lekcją – jak walczy się o wolność.

 

Patronat medialny

polityka

herb_nt

 

 

Przeczytaj recenzję

www-krytykapolityczna-pl