Witalij Abałakow. Jego czasy, góry, przyjaciele i wrogowie – Siergiej Szibajew

Seria: Literatura górska na świecie

ISBN druk: 978-83-7967-208-0

Ilość stron: 224

Okładka: miękka 

Format: mm

Rok wydania: 2022

59.90 z VAT

Opis

SIERGIEJ SZIBAJEW  (ur.  w  1958  r. w  Leningradzie w  ZSRR  – obecnie Sankt Petersburg w  Rosji). Dziennikarz, alpinista, ratownik górski, instruktor i trener alpinizmu. Autor wielu artykułów i książek o tematyce górskiej. Autorytet w dziedzinie badania wypadków górskich. W latach 1978–2008 dokonał przejść około 150 dróg w kategorii trudności od I do VB. Członek rzeczywisty Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego.

 

Opis

Witalij Abałakow według radzieckiej prasy połowy XX wieku jest alpinistą numer jeden, człowiekiem legendą, postacią pomnikową; informują o nim wszystkie encyklopedie. Niektóre jego zdobywcze wyprawy miały znaczenie epokowe. Był również wynalazcą różnych elementów wspinaczkowego sprzętu i wyposażenia. Wiele wycierpiał w latach 30. ubiegłego stulecia, w epoce stalinowskich represji politycznych. Na jego niełatwym życiu odcisnęły piętno wydarzenia związane z rozwojem ZSRR na przestrzeni prawie całego XX wieku. Czy bohater tej książki był naprawdę takim człowiekiem, za jakiego uchodził? Jakimi drogami docierał na szczyty gór i osobistej sławy? Co ukrywała rodzina? Kto należał do grona jego przyjaciół, a kto był wrogiem?

Na te pytania próbuje znaleźć odpowiedź autor książki, który zaczął wspinać się w latach 70. ubiegłego wieku, a od początku lat 90. jest jednym z krzewicieli rosyjskiego alpinizmu i od wielu lat zajmuje się historią alpinizmu w Rosji i ZSRR.

Książka jest opatrzona przedmową Siergieja Szibajewa dotyczącą aktualnej sytuacji politycznej i agresji Rosji na Ukrainę. Autor protestuje przeciw wojnie i jawnie wyraża swoje poglądy, za co mogą mu grozić represje polityczne.