Wszystkie winy Izraela – Andrzej Koraszewski
Stron: 344
ISBN 978-83-933851-3-3
ISBN (ebook) 978-83-933851-6-4
Format: 14,5 x 20,5 cm,
Oprawa: twarda
49.90zł z VAT
Opis
“Szczere, kontrowersyjne i „niepoprawne” poglądy Andrzeja Koraszewskiego nie spodobają się wielu, oburzą, wywołają wściekłość. To bardzo dobrze. Może pobudzą do myślenia”.
PIOTR IBRAHIM KALWAS – prozaik, eseista, scenarzysta telewizyjny, autor m.in. książek Salam oraz Egipt: haram, halal
Od autora
Od wielu lat nosiłem się z zamiarem napisania książki, nie o Izraelu, a o stosunku świata do Izraela. Dlaczego ten maleńki kraj budzi tyle uwagi i tyle emocji, dlaczego „krytyka” Izraela tak doskonale wypiera krytykę łamania praw człowieka na świecie, dlaczego analiza tej „krytyki” pokazuje, jak często jest ona zwyczajną kontynuacją długiej tradycji antysemityzmu?
O tym stosunku świata do Izraela w ciągu ostatnich dziesięcioleci napisałem kilkaset artykułów, ta książka powstała jednak przypadkiem jako efekt śledzenia blogu Agnieszki Zagner Orient Express. Formuła listów pozwalała przedstawić te problemy w bardziej osobisty i bardziej przystępny sposób.
Andrzej Koraszewski
Publicysta, były dziennikarz i wicedyrektor Polskiej Sekcji BBC, publicysta paryskiej „Kultury”, działacz opozycyjny. Laureat nagrody publicystycznej im. Juliusza Mieroszewskiego.
Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, w 1971 roku wyemigrował do Szwecji, przez krótki czas pracował na wydziale socjologii na uniwersytecie w Uppsali, zajmował się dziennikarstwem, pracował w Instytucie Historii Ekonomii w Lund. Na emigracji publikował w „Aneksie”, w „Kulturze” i w wielu innych czasopismach emigracyjnych, zajmował się pomocą dla opozycji w kraju. W 1986 roku przeniósł się do Londynu, gdzie pracował w BBC. Po przejściu na emeryturę w 1998 roku wrócił do Polski i osiadł w Dobrzyniu nad Wisłą.
Przez wiele lat był zastępcą redaktora naczelnego portalu „Racjonalista”. Obecnie prowadzi z żoną magazyn internetowy „Listy z naszego sadu” poświęcony nauce, problemom religii i sprawom międzynarodowym. Współpracuje z portalem „Studio Opinii”.
W 1992 r. ukazała się w PWN jego książka Wielki poker – o historii reform gospodarczych w rolnictwie.
W 1996 wydawnictwo Naukowe Scholar opublikowało W grzechu poczęci – wiara i seks we współczesnym świecie – książkę o stosunku Kościoła katolickiego do seksu i planowania rodziny.
I z wichru odezwał się Pan – zbiór opowiadań wydany przez Art Factory/Racjonalistę w 2007 r.
Ateusza portret własny – zbiór artykułów wydany przez Racjonalistę w 2010 r.
Koraszewski nie jest publicystą wdającym się w dziennikarskie utarczki. Jest moralistą, któremu zdarza się popadać w ponury i pesymistyczny ton. Można się z nim nie zgadzać, można mieć do niego pretensję, że się czepia nadmiernie, że przesadza. Ale to nie wystarcza by odrzucić jego przenikliwe i oparte na żmudnych lekturach tezy. Obawiam się, że ma rację gdy pisze: „Salonowy lekko w antysyjonizm udrapowany antysemityzm udziela coraz więcej przyzwolenia temu antysemityzmowi, który nie owija już niczego w bawełnę. Tysiące drobnych wydarzeń pokazują jak wzbierające strumienie zaczynają się zlewać w potężną rzekę”.
To jest również powód by Wszystkie winy Izraela nie tylko przeczytać, ale i głęboko przemyśleć. Ta książka nie tylko prowokuje bowiem do myślenia, ona zmienia nasze spojrzenie na współczesny świat.
PROF. STANISŁAW OBIREK – teolog, historyk, antropolog kultury, autor m.in. książek O Bogu i człowieku. Rozmowy (z Zygmuntem Baumanem) oraz Polak katolik?
Nienawiść. Nienawiść do Żydów – jeden z największych, najtragiczniejszych i najbrutalniejszych irracjonalizmów w historii ludzkiej. Przybierający różne formy, zakładający różne maski: antyjudaizmu, antysyjonizmu, a przede wszystkim antysemityzmu, obecnie często kryjącego się za tak zwaną „poprawnością polityczną”.
To antysemityzm o wielu obliczach: chrześcijański, polski, europejski, a także gwałtownie narastający antysemityzm muzułmański. O jego źródłach, powodach i skutkach pisze Andrzej Koraszewski w tym fascynującym zbiorze esejów, stanowiącym polemikę z polską dziennikarką i jej czytelnikami, którzy za parawanem internetowej anonimowości, często pod płaszczykiem owej politycznej poprawności i fałszywego poparcia dla Palestyńczyków, sączą odwieczny jad nienawiści do Żydów i Izraela.
Bo jest to także książka o Izraelu. O dynamice, mądrości, niesłychanej innowacyjności jego mieszkańców, którzy w ciągu kilku dekad zmienili kawałek jałowej pustyni w jeden z najnowocześniejszych krajów świata.
To książka także o islamie, o ciemnych stronach archaicznego, zacofanego islamskiego tradycjonalizmu, ale też o liberalnych, tolerancyjnych i otwartych muzułmańskich dysydentach-intelektualistach, wspaniałych ludziach którzy z narażeniem życia walczą o odnowę swej religii, walczą o humanizm, tolerancję, wolność, równość, braterstwo. O to wszystko, czego w muzułmańskim świecie ciągle nie ma.
Szczere, kontrowersyjne i „niepoprawne” poglądy Andrzeja Koraszewskiego nie spodobają się wielu, oburzą, wywołają wściekłość.
To bardzo dobrze. Może pobudzą do myślenia.
PIOTR IBRAHIM KALWAS – prozaik, eseista, scenarzysta telewizyjny, autor m.in. książek Salam oraz Egipt: haram, halal